کار دانشجویی در ترکیه
بررسی شرایط کار دانشجویی در ترکیه
ژوئن 16, 2019
پناهندگی در روسیه
پناهندگی در روسیه
ژوئن 19, 2019

آیا یادگیری زبان ترکی دشوار است؟

یادگیری زبان ترکی

در سال های اخیر دانشجویان زیادی برای تحصیل کشور ترکیه را انتخاب می کنند. همچنین این کشور مقصد تعداد زیادی از گردشگران از سراسر دنیا است. شاید شما به عنوان دانشجو یا توریست علاقمند به یادگیری زبان ترکی باشید. در ادامه مطلب قصد داریم درباره زبان ترکی و دشواری های این زبان و یادگیری زبان ترکی صحبت کنیم.

تاریخچه زبان ترکی استانبول

یادگیری زبان ترکی
یادگیری زبان ترکی برخلاف تصور افراد کارمشکلی نیست.

ترکیه یک کشور اوراسیایی است که زبان ترکی قدمتی 8500 ساله دارد و بر طبق اسناد و تاریخ ریشه آن به منطقه اغوز غربی بر می گردد. زبان ترکی در قرن 11 و اوایل قرن 12 توسط سلجوقیان به منطقه آناتولی وارد شد و در طول تاریخ با وجود حوادث و جنگ ها دچار تغییر و تحول شد.

در قرن 19 میلادی کشور ترکیه استقلال خود را رسما اعلام کرد و از اولین کارهایی که  انجام شد جایگزینی الفبای لاتین با الفبای عربی بود. زبان ترکی دوره های مختلفی را پشت سر گذاشته است که اخرین دوره آن، دوره مدرن است که میراث آتاتورک برای ترکیه محسوب می شود و در قرن حاضر مورد استفاده قرار گرفته است.

درباره زبان ترکی

چند نکته کلی درباره ترکی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

 • این زبان به صورت فونوتیک نوشته می شود والفبای آن لاتین است.
 • هر حرف در این زبان ترکی یک صدا دارد و دو واج صامت (مانندgh، ch) کنار هم قرار نمی گیرند. هر حرف هم تلفظ جداگانه ای دارد. استثناهای زیر در لفظ حروف وجود دارد:
  1. حرف «c» مثل حرف «ج» در واژه جعفر تلفظ می شود.
  2. حرف «ç» مثل حرف «چ» در واژه چمدان تلفظ می شود.
  3. حرف «ğ» بی صدا بوده و حرف صدادار بعد از خودش را تاکید می کند.
  4. حرف «ş» مثل «ش» در در واژه شاهزاده است.
  5. صدا های ö/ü هم مثل زبان آلمانی تلفظ می شود.

 • یکی از مواردی که یادگیری را آسان کرده است نبودن ساختارهای مانند “to be” و “to have” است .
 • ساختار جمله بندی زبان ترکی مانند زبان فارسی (فاعل، مفعول، فعل) است. افعال در آخر جملات به کار می رود و این برای ایرانیان که قصد یادگیری زبان ترکی را دارند کار را ساده تر میکند.
 • حدود 1400 کلمه فارسی در زبان ترکی وجود دارد.
 • الفبای ترکی 29 حرف دارد و از نظر ساختار دستوری تفاوت زیادی با ترکیه آذربایجان دارد اما ریشه آن ها تقریبا یکسان است.

چرا احساس می کنید یادگیری زبان ترکی دشوار است؟

یادگیری زبان ترکی

از آنجایی که ما ایرانیان به جز زبان مادری، زبان انگلیسی را به صورت پیشرفته یا در کلاس های مدرسه و تقویتی آموخته ایم به نظر می رسد که یادگیری یک زبان دیگر مانند ترکی کمی مشکل به نظر برسد.

چون زبان ترکی هیچ شباهتی به زبان انگلیسی ندارد. اما اگر شما به زبان انگلیسی مسلط باشید یادگیری زبان هایی مانند فرانسوی و آلمانی چون ریشه این زبان ها تقریبا انگلیسی است، آسان تر به نظر می رسد.

البته الفبای زبان ترکی استانبول با الفبای زبان انگلیسی در تعدادی از حروف مشترک است در نتیجه یادگیری ابتدائی آن ساده به نظر می رسد. برای ادامه یادگیری تلاش و پشتکار خیلی مهم است.

مزایای یادگیری زبان ترکی

از آنجایی که کشور ترکیه هم از نظر اقتصادی، توریستی و تحصیلی انتخاب تعداد زیادی از ایرانیان است یادگیری این زبان، برای این دسته افراد یک مزیت محسوب می شود.

یادگیری زبان ترکی برای سفر

یادگیری زبان ترکی

این روزها سفر در ایام تعطیلات به ترکیه باب شده است . شهرهای دیدنی ترکیه و مراکز خرید ترکیه هر آدمی را مشتاق می کند به این کشور سفر کند. تورهای زیادی برای این کار اقدام می کنند و در سفر یک راهنمای تور در لحظه همراه شما است.

اما اگر قصد دارید خودتان به این کشور سفر کنید و راهنما ندارید، یادگیری زبان ترکی می تواند به شما کمک کند که نیازهای روزمره خود را برطرف کنید.

یادگیری زبان ترکی برای تحصیل

سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل، دانشگاه های ترکیه را انتخاب می کنند. در بعضی از این دانشگاه ها تسلط به زبان ترکی الزامی است.

اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید در کنار تحصیل ممکن است کار هم بکنید. شرایط کار دانشجویی در ترکیه برای آن از دسته از دانشجویانی که به زبان ترکی مسلط هستند در وضعیت بهتری قرار دارد.

یادگیری زبان ترکی برای کسب و کار

کشاورزی و جذب توریست در ترکیه از منابع اقتصادی این کشور به حساب می آید. افراد زیادی هر ساله برای سرمایه گذاری و تجارت به ترکیه مهاجرت می کنند. بر اساس سنت های ترکیه اصولا مردم آن عادت دارند به زبان ترکی صحبت کنند پس تسلط به زبان ترکی برای افرادی که قصد معامله با شرکت های ترکی یا کار در این کشور را دارند مزیت ویژه ای محسوب می شود.

یادگیری زبان ترکی برای زندگی در ترکیه

یادگیری زبان ترکی

برای زندگی به عنوان یک دانشجو یا گرفتن اقامت برای ادامه زندگی در ترکیه تسلط به زبان ترکی می تواند به شما کمک کند راحت تر در این کشور زندگی کنید و با مردم ترکیه راحت تر ارتباط برقرار کنید.

اگر شما به زبان ترکی تسلط پیدا کنید در خیلی از امور مانند آگاهی از شرایط کار و زندگی، هزینه های زندگی در ترکیه، ارتباط گیری با بقیه، تحصیل و … به مشکل نخواهید خورد.

برای یادگیری این زبان شما هم می توانید در کلاس های خصوصی و عمومی زبان ترکی شرکت کنید. یا می توانید به صورت خودآموز با استفاده از کتاب های آموزشی خود آموز یا نرم افزارهای یادگیری زبان ترکی این زبان را یاد بگیرید.

مدت زمان یادگیری کاملا بستگی به شما و زمانی که برای یادگیری صرف می کنید دارد. سن، میزان هوش، وسایل آموزشی مورد استفاده، میزان یادگیری اولیه با زبان ترکی و … نقش مهمی در مدت زمان یادگیری شما دارد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *