پرچم کشور روسیه
آشنایی با پرچم کشور روسیه
آوریل 11, 2019
ایرانیان در روسیه
تاریخچه حضور ایرانیان در کشور روسیه
آوریل 15, 2019

آشنایی با دین اسلام و مذاهب آن در کشور روسیه

اسلام در روسیه

هر کشور مشخصات منحصر به فرد و مختص به خود را دارد. به عنوان مثال می توان گفت آداب و رسوم، تاریخ و فرهنگ هر کشور، زبان و… از ویژگی هایی است که برای هر کشور خاص است و ویژگی های هر کشور با کشور دیگر متفاوت است. مثلا آداب و رسوم در کشور روسیه با آداب و رسوم در فرانسه کمی متفاوت است. دین و مذهب نیز در هر کشور وجود دارد. کشور روسیه نیز از این امرمستثنی نیست. در ادامۀ این مطلب به موضوع دین اسلام در کشور روسیه می پردازیم.

دین اسلام در روسیه
رمضان قدیروف رهبر مسلمانان چچن در جشن عروسی

اسلام دومین مذهب رسمی کشور روسیه می باشد.مسلمانان از آزادی های اجتماعی فراوانی در روسیه برخوردارند و هیچگونه ممنوعیتی برای یک فرد مسلمان در روسیه وجود ندارد و آنها به مانند یک شهروند عادی میتوانند در محیط های آموزشی و ادارات به کار و فعالیت مشغول شوند .

براساس یک نظر سنجی که در سراسر کشور روسیه در سال 2012 انجام شد، جمعیت مسلمانان در کشور روسیه 10 میلیون نفر یا معادل 6.5 درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

جمعیت مسلمانان عمدتا در ایالت های چچن و داغستان و کازان(تاتارستان) ساکن هستند. اما در شهر های مسکو و سنت پترزبورگ نیز جمعیت قابل توجهی از مسلمانان را در خود جای داده است.

بطور کلی در کشور روسیه هر کس آزاد است دین و مذهب خود را داشته باشد و این یک امر شخصی محسوب می شود .

هیچکس بواسطه دین و مذهبش مورد سوال و تبعیض قرار نمی گیرد. و مردم روسیه از هر دسته و مذهبی که باشند در کمال صلح و آرامش در کنار هم زندگی می کنند و جامعه از رواداری بالایی نسبت به یکدیگر برخوردار است

در روسیه مساجد بسیار بزرگ و زیبایی ساخته شده است و از این جهت یکی از جازبه های فرهنگی و توریستی این کشور محسوب میشود.

دین اسلام در روسیه
مسجد جامع گروزنی در چچنستان
دین اسلام در روسیه
مسجد جامع شهر کازان در ایالت تاتارستان
دین اسلام در روسیه
مسجد جامع سنت پترزبورگ،این مسجد توسط امیر سامانی بخارا در شهر سنت پترزبورگ ساخته شده است

هنگام افطار در ماه رمضان در مساجد غذا های لذیذی ارائه می شود و ورود برای عموم آزاد است حتی روس های غیر مسلمان و توریست ها هم میتوانند به مساجد مراجعه کنند و هر چقدر که خواستند غذای افطاری بگیرند.

همچنین در آنجا سالن های غذاخوری نیز وجود دارد.که . می توانید در آنجا غذا بخورید.

دین اسلام بر اساس قانون اساسی و نظر رهبران سیاسی روسیه، به عنوان یکی از ادیان سنّتی روسیه شناخته می شود. اسلام بخشی از میراث تاریخی کشور روسیه است و توسط دولت روسیه حمایت می شود. موقعیت دین اسلام به عنوان یک دین بزرگ مسلمان روسیه، همراه با مسیحیت ارتدوکس، از زمان کاترین بزرگ، که از طریق روحانیون و بورس تحصیلی اسلامی از طریق مجمع اورنبورگ حمایت می شود،در روسیه گسترده تر شد.

دین اسلام در روسیه

از 30 سال پیش و پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، دین اسلام معتبر و در قانونی اساسی روسیه بعنوان دومین دین رسمی شناخته شد.

تاریخ اسلام با کشور روسیه شامل دوره های درگیری بین مسلمانان و اکثریّت ارتدوکس و نیز دوره های همکاری و حمایت متقابل است. مطالعات رابرت کورس درباره ی مسلمان هایی که در زمان های قدیم زیر نظر تزار زندگی می کردند، نشان می دهد که توده مسلمانان پس از دورۀ کاترین به آن رژیم وفادار بوده اند و در سلسله جنگ هایی که بین امراطوری عثمانی با امپراطوری روسیه شکل گرفت ،همواره از حکومت روسیه دفاع کرده اند.

پس از فرو پاشی رژیم تزارها، هوراه با انقلاب کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی سياست ایالتی را مطرح کرد که باعث آزار و اذيّت رهبران مختلف مسلمان ها شد. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، دین اسلام یک فضای معتبر و قانونی شناخته شده را در سیاست کشور روسیه به دست آورد. اخیرا، پرزیدنت پوتین (رئیس جمهور کشور روسیه) این روند را تقویت کرد، و یارانه ایجاد مساجد و آموزش اسلامی را که او بخشی جدایی نا پذیر از جامعه فرهنگی روسیه نامیده است را افزایش داد.

اکثر مسلمان ها در کدام نواحی کشور روسیه ساکن هستند؟

اکثریّت مسلمانان، جمعیّت جمهوری های باشقیرستان و تاتارستان که ناحیه فدرال ولگا را تشکیل می دهند ،ساکن هستند،

همچنین مسلمانان از میان قومیت های منطقه فدرال قفقاز شمالی، بین دریای سیاه و دریای خزر غالب هستند. بلاروس، چچنی، اینگوشی، کاباردین، کراچی و بسیاری از مردم داغستانی، از ملیت های مختلف کشور روسیه هستند.

همچنین، در وسط منطقه ولگا، جمعیّت تاتارها و باشقیرها ساکن می باشند، که اکثریّت قریب به اتفاق آن ها از دین پیروی اسلام می کنند. مناطق دیگر و برجسته کشور روسیه که اقلیت های افراد مسلمان را در اختیار دارند عبارتند: از شهر مسکو، جمهوری آیدژیا، اوستیای شمالی، آلانیا و آستاراخان، شهر سن پترزبورگ، اورنبورگ و اویلانوفس. بیش از 5000 سازمان مذهبی ثبت شده در روسیه معادل بیش از یک ششم از تعداد سازمان های مذهبی ارتودوکس روسیه در کشور روسیه به ثبت رسیده شده که 29,268 عدد تا دسامبر 2006 می باشد.

دین اسلام در روسیه
نماز عید فطر در روسیه

اکثریت مسلمانان درکشور روسیه به مذهب سنّی اسلام پایبندهستند. حدود 10 درصد یا بیش از دو میلیون نفر به مسلمان های شیعه اختصاص دارد. آذری ها هم از لحاظ تاریخی و هم در حال حاضر به طور اسمی پیروان اسلام شیعه بوده اند، زیرا جمهوری آن ها از اتحاد جماهیر شوروی جدا شده اند. تعداد قابل توجهی از آذری های روسیه برای مهاجرت به کشور روسیه سفر کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *