ویزای کاری ترکیه
بررسی شرایط دریافت ویزای کاری ترکیه
ژوئن 28, 2019
حمل و نقل در ترکیه
وضعیت حمل و نقل در ترکیه و چگونگی رفت و آمد در شهر های آن
ژوئن 30, 2019

آداب و رسوم مردم ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

شاید تا به حال به طور کامل در مورد آداب و رسوم مردم ترکیه نشنیده باشید و البته این موضوع برای شما جذابیت داشته باشد، ما در این مقاله تصمیم داریم به آداب و رسوم مردم ترکیه و رفتارها و عادت های رایج در این کشور بپردازیم.

آداب مهمانی ها

ترک ها افرادی بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند، آن ها بسیار محافل شب نشینی را دوست دارند و از آن استقبال می کنند.

ترک زود هنگام این شب نشینی ها توسط مهمان ها بی احترامی به صاحب خانه محسوب می شود، زیرا این تصور برای آن ها پیش می آید که مهمان ها به قدر کافی از این مهمانی لذت نبرده اند.

چانه زدن

آداب و رسوم مردم در خرید کردن
مردم ترکیه در خرید کردن بسیار اهل چانه زدن هستند.

خرید کردن یکی از لذت بخش ترین علایق مردم تمام دنیاست. در هر کشوری، فروشنده و مشتری ممکن است رفتارهای متفاوتی داشته باشند. مانند ایرانی ها که در خرید، اهل چانه زدن هستیم و سعی می کنیم حتما چانه بزنیم، یکی از آداب ترک ها نیز چانه زدن هنگام خرید و معاملات می باشد، تفاوتی ندارد این یک خرید کوچک باشد و یا معامله ای بزرگ.

آداب ازدواج

آداب و رسوم مردم ترکیه در ازدواج
آداب و رسوم مردم ترکیه در مراسم ازدواج

ازدواج آداب و رسوم خاص خود را دارد. در هر جای دنیا با توجه به فرهنگ وعادات مردم آن کشور، ازدواج به شیوه خاص خود صورت می گیرد. در میان ترک ها رسم بر این است که قبل از تصمیم به ازدواج جدی، ابتدا طرفین با یکدیگر آشنا می شوند و پس از آن خانواده طی برگزاری مراسماتی در مورد اجرای آداب و رسوم خاص ازدواج و نحوه برگزاری مراسم خواستگاری و عروسی و مهریه، با یکدیگر به مشورت می نشینند.

مثلا در بین ما ایرانی ها رسم است که هر دختر جوان مجردی که پس از عروس کفش عروس را به پا کند، شرایط ازدواج در فاصله کوتاهی برایش مهیا می شود. از جمله آداب متداول مردم ترکیه هنگام عروسی، این است که دختران جوانی که از نزدیکان عروس هستند در مراسم عروسی اسم خود را داخل کفش عروس می نویسند و در پایان مراسم اسمی که پاک شده باشد، به زودی ازدواج خواهد کرد.

هدایا

آداب و رسوم مردم ترکیه در هدیه دادن
هدیه دادن و گرفتن در ترکیه بسیار رایج است و مردم گاها بدون بهانه برای یکدیگر هدیه می خرند.

مردم ترکیه به دست و دلبازی معروف هستند و سعی می کنند که در به یکدیگر هدیه زیاد بدهند. آن ها از هدیه دادن و هدیه گرفتن بسیار لذت می برند و معمولا لباس های سنتی، اشیاء گران قیمت، صنایع دستی و … هدیه می دهند.

اصولا به تزیین هدیه هم بسیار توجه می کنند و هدیه را با گل و شیرینی و شکلات تریین می کنند.

مراسم عزاداری

آداب و رسوم مردم ترکیه در مراسم عزاداری
کمک کردن و دلجویی از خانواده عزادار یکی از مراسم ترکیه است که بسیار آن را گرامی می دارند.

در مراسم عزاداری مهمانان تنها با حلوا پذیرایی می شوند و معمولا افراد نزدیک حلوا را درست می کنند، در چنین مواقعی اطرافیان عزاداران، غذا تهیه کرده و برای آن ها می فرستند.

این مراسم بسیار ساده برگزار می شود که در آن برای آن مرحوم طلب مغفرت می کنند.

فرهنگ

با توجه به آب وهوای ترکیه ، مردم این کشور معمولا تعطیلات خود را به گردش و تفریح می گذرانند. در ترکیه چای خانه هایی وجود دارد که معمولا هنگام عصر، آقایان به آن جا رفته و اوقات خود را سپری می کنند، بانوان نیز به دور هم جمع شده و به گفتگو می نشینند.

مردم ترکیه به آراستگی شهرت دارند و بسیار به آن اهمیت می دهند، به همین دلیل شهری نسبتا پاکیزه دارند.

آداب و رسوم احوال پرسی

آداب و رسوم مردم ترکیه در احوال پرسی
احترام به بزرگتر یکی از ارزش های مهم مردم ترکیه است که بسیار به آن اهمیت می دهند.

مردم ترکیه هنگام دیدار با بزرگترها به رسم احترام بر دست آن ها بوسه زده و پیشانی خود را به آن می فشارند، همچنین هنگام دیدار با آشنایان و بستگان نیز دست آن ها را به گرمی می فشارند و با آن ها روبوسی می کنند.

آداب غذا خوردن

آداب و رسوم مردم ترکیه در غذا خوردن
آداب و رسوم مردم ترکیه در غذا خوردن

مردم ترکیه بسیار عاشق غذا هستند به همین دلیل تنوع زیادی در غذا های آن ها مشاهده می شود، معمولا در وعده شام گوشت و ماهی همراه با سالاد و نان سرو می شود.

از عادات ترک ها این است که معمولا در میان غذا خوردن سیگار می کشند و پس خوردن نوشیدنی به سراغ وعده بعدی غذا می روند.

معمولا پس از اتمام شام با قهوه و شیرینی پذیرایی می شوند، قهوه ترک یک نوشیدنی ملی است که توصیه می کنیم حتما آن را امتحان کنید.

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اگر شما قصد سفر به ترکیه را دارید می توانید سایر مقاله های ما را در زمینه سفر به این کشور و هزینه های زندگی در ترکیه را مطالعه کنید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *